Gå til hovedindhold

Mappeoverskrift

4 resultater

Inspirationskatalog: Teknologier der inkluderer

30. jan. 2025
/ Inklusion
/ Teknologier
/ Sundhed og ældre

Kan teknologi bruges til at gøre det nemmere for borgere at bruge digitale løsninger? Det har været arbejdsspørgsmålet, som PA Consulting har undersøgt for KL. Resultaterne er nu offentliggjort i et inspirationskatalog om inkluderende teknologier.

Biblioteker giver borgerne generativ AI i hænderne

29. jan. 2025
/ Kunstig Intelligens
/ Kompetencer og digitalt mindset
/ Kultur og Fritid

Randers Kommunes biblioteker har igangsat et projekt, der skal hjælpe borgere med at bruge kunstig intelligens. Projektet hedder 'AI i borgernes hænder' og rummer både AI-undervisning med skole- og gymnasieelever og forløb med Ældresagen. Indtil videre har 600 borgere været med.

AI i borgerkommunikation kan gøre det lettere at navigere i den offentlige sektor

27. jan. 2025
/ Kunstig Intelligens
/ Teknologier
/ Socialområdet

Generativ kunstig intelligens kan bidrage til bedre borgerkommunikation. Ny rapport fra LEAD og KL peger på potentialerne.

I Ringkøbing-Skjern træner de organisationens AI-forestillingsevne

15. jan. 2025
/ Kunstig Intelligens
/ Kompetencer og digitalt mindset
/ Økonomi og administration

Kommunen er i gang med at gennemføre et kompetenceforløb for medarbejdere og ledere om generativ AI. 200 deltagere har allerede været på kursus, og de næste tre måneder kører der dybdegående sessioner på fag- og stabsområder.