Kunstig intelligens har potentiale til at løfte den kommunale velfærd og bidrage til løsningen af klimaudfordringer. Men kommunernes arbejde med kunstig intelligens rummer også store udfordringer med bl.a. idriftsættelse, data, jura og etik.
Viden og værktøjer til arbejdet
Læs mere om vores netværk og konferencer
Læs mere om signaturprojekterne og indsatser
I det nye år starter 12 nye projekter med kunstig intelligens i kommuner og regioner. De skal blandt andet anvende kunstig intelligens til at sikre patienter en tryg hjemsendelse fra hospitalet gennem hjemmemonitorering og udbrede en algoritme til sortering af indkomne mails til et større antal kommuner.
Roskilde Kommune og Aarhus Kommune gennemfører et signaturprojekt om taleteknologi i borgerrettede ydelser og med fokus på digital inklusion. Projektet er tredelt, og første delprojekt er nu gennemført med en indledningsvis kortlægning af markedet for taleteknologi og eksisterende taleteknologiske løsninger. Det er blevet til et inspirationskatalog med ambition om at vække interesse for taleteknologier hos kommuner og øvrige offentlige institutioner.
I den tværorganisatoriske enhed Fremdrift - i Ældre Handicap Forvaltningen i Aalborg Kommune - kan borgere på førtidspension og med nedsat funktionsevne og sociale problemstillinger komme ind og søge hjælp direkte fra gaden.
Ny værktøjskasse, som hjælp til kommuner, der gerne vil arbejde med AI
Kontaktperson
Kontorchef
Chefkonsulent